2013/07/25

Röviden a "materializmus"-ról

"Spirituális" és "szellemi" körökben nagy divat a valóság talaján élőket "materializmus"-al vádolni, az anyag felsőbbrendűségében letett hittel. Ezt szeretném ebben a cikkemben röviden cáfolni .

Mi a tudomány alapja ?

Van filozófiai alapja a tudománynak, ezek nyilván úgymond "axiómák" :
Az Evidencializmus azt feltételezi hogy a bizonyítékot, a tapasztalatot elfogadjuk alapnak a világ megismerésének alapjaként.
A Koherentizmus vagy konzisztencia annak a feltevése hogy a világ koherens, múltbeli adott körülmények közt elvégzett megismételt megfigyeléseink a jövőben is a megismert eredményt adják, ezáltal a világ legalább részben megismerhető és a felállított szabályaink hasznosak. 
A Minimalizmus (lehet nem ez a helyes neve) azt feltételezi, hogy a feltehető ekvivalens modellek közül azt választjuk ami a legegyszerűbb, a komplexet az egyszerűbbel próbáljuk modellezni. Ezt a tudományban az Occam-borotva fejezi ki legjobban
Az Indukció - egyetlen törvényt (szabályt) sem lehet minden esetben le-ellenőrizni. Ezért bizonyos számú esetből indukáljuk a törvényt, és addig érvényes, amíg meg nem találjuk hogy mikor nem igaz.

Mivel jár a tudomány alapjainak cáfolata

Ha nem fogadjuk el az evidencializmust, a múltbeli tapasztalatot, alaposan megszűrve, tehát a jól megtervezett kísérleti eredményt - alapnak a világ megismerésére - akkor nincs eszközünk a megismerésre, a jövőbeli események megjóslására, új berendezések tervezésére - és implicite a szenvedés elkerülésére..
A koherentizmus elutasítása is hasonló eredménnyel jár, ha nem fogadjuk el hogy a világban előző megfigyelésünk nem fog a jövőben megismétlődni.
A minimalizmus elutasításával a modelljeink túl komplexek lesznek - és mint ilyenek használhatatlanok.
Amúgy a komplex modellek problémájával így is találkozunk, az időjárás előrejelzéstől a társadalomtudományokig nagyon sok helyen.
Az indukció esetében semmilyen múltbeli megfigyelés nem garantálja 100% -ban hogy a gravitáció 5 s múlva is úgy fog hatni ahogy most.Az egész világ lehet egy számítógépes szimuláció (mint a Mátrixban ) Véletlenszerű eseményeknél a statisztika megtanít a valószínűségek becslésére, tehát kiszámítható bármilyen esemény a valószínűsége (eddigi megfigyeléseink alapján ).
Az indukció elvének elutasítása a tudományban automatikus: addig fogadunk el egy szabályt amíg az nem cáfolódik : amikor cáfolódik, akkor megkeressük az okokat. Így egészítette ki pl az Einstein-i relativitás elmélet Newton mozgásegyenleteit (és nem cáfolta őket, mint azt sokan szeretnék elhitetni )

Mi az amit tulajdonképpen megismertünk

A körülöttünk lévő világról állítottunk fel modellt. Ez fokozatosan történt, ezért bizonyos fogalmaink (kezdeti modelljeink ) lassanként elvesztették magyarázóképességüket, érvényességi körük szűkült .
Lássuk mindennapos tapasztalatainkat és az önkéntelen (sokszor helytelen) modelleket amit felállítottunk:
- tárgyak : megtanultuk a környezetünk bizonyos részeit elválasztani a környezet többi elemeitől, így részekre bontva jobban módélezhetővé tesszük működésüket 
- tér : észrevettük hogy ezek tárgyak közt távolságok vannak - amelyek a méter nevű tárgy többszörös beillesztésével merhetőek
- idő - észrevettük hogy a tárgyak egymáshoz képest és önmagukban változnak - ezen változások egymáshoz viszonyítását értelmeztük időként
- anyag - megfigyeltünk hogy tárgyak egymáshoz ütközve különböző hatásokat adnak (visszaverés, torzulás, stb.. ) - illetve megőrzik bizonyos tulajdonságaikat akkor is ha bizonyos mértékig részekre bontjuk őket
- hullám - megfigyeltük hogy bizonyos anyagokban az anyag helyi mozgása terjed
- szellem - megfigyeltük hogy embertársaink reakciója komplex, szinte ki-ismerhetetlen 
- sebesség : a tárgy elmozdulásának elsőrendű deriváltja időben (adott idő alatt menyit mozdul )
- gyorsulás : a tárgy elmozdulásának másodrendű deriváltja időben (a sebesség növekedésének üteme)
- tömeg : a tárgy gyorsulásnak való ellenállásának mértéke, tehetetlenségi mértéke
- erő : két test egymásra mért hatásának mértéke
- impulzus : ütközéskor megőrződő mennyiség : tömeg x sebesség
- munka : erő x elmozdulás 
- energia : egy rendszer munkavégzési képessége
... és így tovább. Minden fogalmunk végső soron megfigyelések azonosítása, az ösztönös indukció eredménye.
Ahogy haladtunk, modelljeink egyre komplexebbek lettek, matematikát kellett alkalmazni felírásukhoz.
A matematika maga egy modellezési játék: feltételezünk bizonyos objektumokat bizonyos tulajdonságokkal és eljátszunk azzal hogy mi lenne ennek a következménye. Világról alkotott modelljeink lényege is ez, hogy megjósoljuk adott körülmények közt mi várható, ezáltal meg tudjuk tervezni cselekedeteiket, hogy megvalósítsunk célokat.
És bizonyos esetekben kiderült hogy az ösztönösen feltételezett modelljeink hibásnak bizonyultak:
  • a test megtartja (nyugalmi , egyenesvonalú mozgású) állapotát mindaddig amíg erő nem hat rá
    • ellentétben mindennapos tapasztalatunkkal, hogy erőt kell kifejteni a mozgás fenntartásához 
    • kiderült, hogy mindennapjainkban a gravitáció, a súrlódás és a légellenállás állandóan hat. 
  • a tér és az idő függ a sebességtől, ellentétben mindennapos állandóságukkal 
  • elemi részecskék esetében a pozíció és a sebesség, egyszerre, nem pontosan meghatározhatóak
  • és így tovább ...

Amit fontos tudnunk, a tudományban minden fogalom pontosan körül van írva, meg van határozva és le van írva - a tudományos megismerés és törvények ugyanis eddigi szűrt tapasztalataink kivonata .
 
Tehát a materializmus a tudományban nem feltevés, hanem következmény. Kiderült, hogy legtöbb jelenség leírható egyszerű tulajdonságokkal rendelkező, elemi részecskék - atomok - molekulák  kölcsönhatásának következményeként, viszonylag kevés törvényszerűség feltételezésével .

És ha megismerésre törekedsz akkor ez az egyetlen hasznos út : olyan modellt felállítani ami képes jóslatra :
képes arra hogy ismeretlen helyzetre jóslatot készítsen majd.

Bizonyos esetekben mint társadalomtudomány (politika, gazdaságtan), pszichológia - egyértelműen nincs még modellünk amely elegendő esetre megjósolná mire számítsunk adott esetben.
Figyelembe véve hogy mennyi időt-energiát-pénzt szánunk kutatásra, és hogy pl. politika és pszichológia esetén vannak érdekeltségek a megismerés elterjedése ellen - csoda hogy egyáltalán itt tartunk, és gyanítom hogy bizonyos esetben a második világháború következménye. Háborús esetben ugyanis az ellenség nem fog a fél-igazságainktól meghatódni, olyan dolgok kellenek amik működnek.  Békében és kapitalizmusban nem szükséges a működés, elég ha valaki hajlandó fizetni érte :)

A szűrésről

Többször említettem hogy szűrt tapasztalatra kell támaszkodnia a tudománynak. Fontos tudni hogy miért fontos és hogyan lehet szűrni.  Először is kísérletekkel kimutatható, hogy az emberi gondolkodás  mindössze kismértékben analitikus és objektív. Képesek vagyunk arra hogy önmagunkat becsapjuk, szűrjük a világot meggyőződésünk, előítéleteink függvényében.
kognitív disszonancia jelensége pont ezt írja le, hogyha a világ nem felel meg belső képünknek, akkor torzítjuk, szűrjük.
Az Asch kísérlet bizonyítja hogy megfigyelésünk torzul a szociális nyomás hatására, illetve további kísérletek kimutatták az ellenzék létezésének fontosságát.
A Millgram bizonyítja hogy hierarchia és autoritás alapú befolyásolhatóságunk nagy.
Kiderült, hogy amibe munkát és energiát, időt fektettünk be, attól nehezen tudunk megválni. 
Egyszóval, a berendezés, amit gondolkodni használunk, megbízhatatlan.
Hogyan tudjuk objektívé tenni ?
Nos, a peer-review, a hasonló képzésűek általi bírálat az jó eszköz erre : mások akik nem érdekeltek a sikerünkbe, leellenőrzik a feltételezéseinket, megpróbálják megtalálni a hibáinkat.
Ezért működik a tudomány - már amennyire működik.

Kis elmélkedés a tudomány jövőéről  

Sajnos a 20 század-eleji optimizmus a tudományt illetően lassan alábbhagy. Az ember, amint azt a híres börtönkísérlet kimutatta, többé-kevésbé úgy viselkedik (tisztelet a kivételnek) ahogy a szociális-rendszer meghatározza. És a sport, a művészet (zene, film), szórakozás legtöbb embernek fontosabb mint a tudás, társadalmunk is ezt táplálja. A tudás megszerzése nehézkes és erőfeszítést igénylő folyamat, kevesen hajlandóak rá.  A társadalomban való érvényesülést pedig jobban meghatározza az emberekkel való bánási képesség. Egy zenész, színész, sportoló, politikus, manager nagyságrendekkel jobban tud keresni mint egy mérnök, vagy kutató . Tudományos kutatási lehetőség pedig keveseknek adatik meg, miközben amatőr zenész, sportoló és pszicho-blabla-ezo-vallás csoport nagyon sok van ...
Lehet hogy meg is érdemeljünk hogy kipusztuljunk az általunk okozott felmelegedéskor ?
















2013/07/23

Sikeres és bölcs pszichopaták (könyv recenzió)

A szórakoztatóipar régóta vonzódik a különleges, vagy jobban mondva különc figurákhoz mint például a pszichopaták. Ki a pszichopata? Hasfelmetsző Jack? Hitler? de Sade márki?
Pszichopatákról leginkább szörnyű és bizarr gyilkosságok kapcsán hallunk mint híres/hírhedt sorozatgyilkosok.
Ha a filmeket vagy tv-sorozatokat nézzük a pszichopaták a szörnyeteg HannibalLecter-től, a szimpatikus majdhogynem pozitív főhős DexterMorgan-ig terjed.
De léteznek mindennapi pszichopaták is? Olyanok akik közöttünk élnek és nem tűnnek ki a tömegből, de az átlagos kinézet alatt egy hasonló szörnyeteg lakozik?

A pszichopaták nem hiába vonzó karaktere. Általában karizmatikusak és majdhogynem emberfeletti teljesítményekre képesek ami az összpontosítás, szellemi szívósság, meggyőző képesség vagy a félelemnélküliség képességeit illeti.

Dr. Kevin Dutton brit pszichológus könyve éppen erről szól. A könyv közérthető stílusban mutatja be a pszichopaták világát. Megszólal több pszichopata-szakértő és a pszichopátiát magyarázó elméletről is olvashatunk.

A könyv megértéséhez nem szükséges előzetes pszichológiai tudás, sőt, a könyve első része olyan alapvető pszichológiai fogalmakat is bemutat mint a csoportgondolkodás, szociális zavarok, személyiségzavarok, az Eysenc személyiségmodell, a nagy ötös személyiségmodell és továbbiak.


Annak ellenére, hogy a könyv eredeti címe inkább a pszichopaták bölcsességének fordítható (valamiért a fordítás címe nagyon hosszúra sikeredett), ezért azt gondolná az olvasó, hogy mikor a könyv végére ér megtud valami újat nem csak magáról hanem arról is, hogy egy sikeres embercsoport, ebben az esetben a pszichopaták, hogyan oldanak meg, a címben szereplő sikeres és bölcs módon bizonyos élethelyzeteket és esetleg ezeket hogyan tudná az olvasó esetleg a saját életében is alkalmazni.
Sajnos, annak ellenére, hogy a könyv könnyed, olvasható és izgalmas, ez előbbi mégsem történik meg.
A könyv végére a tanulság, ha nevezhetjük így, az, hogy a pszichopátia egy jellegzetes agyi konfiguráció következménye, és annak ellenére, hogy ennek viselkedésbeli következményei is vannak, ezek nem tanulhatóak. Főleg nem ez alapján a könyv alapján, ami egy jó bevezető, de nem önsegítő könyv.

Külön érdekesség, hogy a könyv hátsó borítóján a következő kedvcsináló szöveg olvasható:
"(...) a téma világhírű szakértője szigorúan ellenőrzött börtönökben, keleti kolostorokban, laboratóriumokban és a harctéren (keresi a választ a kérdésre, hogy miben rejlik a pszichopaták vonzereje), miközben valódi Hannibal Lectereket faggat, sőt, egy életveszélyes kísérletben maga is megtapasztalja a pszichopata-lét sötét oldalát...".
Az érdekes az, hogy a könyvben egyáltalán nincs még csak semmi hasonlóról sem szó.
A köynv utolsó részében dr. Dutton egy dokumentumfilm stílusban aláveti magát egy egyszeri kísérletnek aminek során versenyre kel egy brit különleges egység katonájával aki az előzetes teszt alapján jóval közelebb volt a pszichopatákhoz, annak ellenére, hogy ő maga nem pszichopata, de a katonai kiképzése során hasonló önkontroll képességekre tesz szert ami a pszichopatákra jellemző.
A "kísérlet" során szó sincs életveszélyről. Egy TMS (Transzkraniális mágneses stimuláció) nevű folyamatot használnak ami ideiglenesen megzavarja az alany agyának feldolgozó folyamatát.
Az eljárás nem invazív és ideiglenes hatású amit a "kísérlet" végén meg is jegyez a szerző, hogy mindössze pár óra alatt már nem is érezhető a hatása.
Ezt életveszélyesnek nevezni kizárólag azért, hogy a könyv találjon a minden ami a pszichopatákkal kapcsolatos ijesztő és veszélyes klisébe, teljesen felesleges.
Persze ennek a könyv tartalmához nincs sok köze, ezért a könyvet ajánlom a laikus érdeklődőknek is mert nemcsak a pszichopatákról is meg tudnak tudni egyet s mást (néha egész meglepő dolgokat) hanem néhány alapvető pszichológiai fogalomról is.

Értékelés: 4/5.  

A könyv megvásárolható ill. megrendelhető az Alexandra vagy a Libri könyvesboltokban.