Az valóság megismerés-módszerének alkalmazása egy tükörre
Felvetődött bennem hogy a tudományos módszert egy olyan körülményre alkalmazzam, amely közismert, és mégis elegendő kihívással bír. A következő kijelentés igazságát fogom vizsgálni :
A tükör amely egy sima üveglap és rávitt egy fémrétegből áll tökéletesen visszaadja (visszatükrözi) a környezetét, segítségével látni tudom azt ami a szemem elől rejtve van, pl. a hátam mögött
A megfigyelés
A kijelentést természetesen vizsgálhatom egyszerű megfigyeléssel, megnézem mi van a egy adott irányban, hátat fordítok, majd megnézem mit látok a tükörben.
Ezzel megfigyeléssel egy gond van : ha előtte láttam mi van a hátam mögött, akkor lehet hogy a képzeletem segítségével becsapom magam és odaképzelem a tükör helyére.
Lehet, tehát, hogy a tükör nem tükröz, csak előidéz bennem egy behelyettesítési folyamatot
A vak kísérlet
Ahhoz, hogy ezt kizárjam, egy vak kísérletre van szükségem, megfordíthatom a sorrendet, és először a tükörben nézem meg, leírom mit látok, majd ellenőrzöm hogy a hátam mögött valóban az van-e.
A módszer ekkor további finomításra szorul, mert egy szabad leírás pontosságát utólag ellenőrizni nehéz, lehet hogy a leírás többértelmű, fuzzy, mint ahogy azt az asztrológiai leírásokban is alkalmazzák, utólag sok-mindent beleérthetek .... főleg, ha motivációm van arra hogy elhiggyem hogy a tükör tükröz, és hogy kizárjam a kognitív disszonanciát .
A kettős vak kísérlet
Tehát a leírás minél pontosabb kell legyen, elhelyezhet valaki más egyértelműen megkülönböztethető tárgyakat az általam nem látott térben, és ezeket kell leírjam.
A tárgyakat és a helyzetüket megszámozva egy számsorozatot kapok, és ő is az elhelyezést egy számsorozat alapján csinálja, a fenti kijelentés tehát végső soron visszavezethető két számsorozat korrelációjára .
Ugyanakkor, ha ezeket a tárgyakat el is mozgathatja vagy kicserélheti, akkor az ö őszinteségére vagyok bízva, tehát valahogy meg kell bizonyosodnom róla, hogy az elhelyezés után és az ellenőrzés előtt nem tudja kicserélni, elmozdítani, mindaddig amíg le nem ellenőriztük mindketten azt, hogy a jóslatom helyes volt.
Az oksági vizsgálat
Bebizonyosodott tehát hogy a tükörben valóban azt látom ami a tükör előtt van ...
A következő lépcsőfok a tudományban ilyenkor a 'miért' illetőleg, hogy pontos legyek a "hogyan" kérdés. Tehát hogy látom a tükörben azt amit látok ?
Először is, természetesen a látás természetéről kell vizsgálódnom. Sötétben nem látok, ellenben ha fényforrást irányítok a tárgyra, akkor látom. Tehát a látás fő eleme a tárgyról visszaverődő fény.
Ha egy irányított fényforrással (lézerrel ) megvizsgálom a tükröt, azt tapasztalom, hogy a ráeső fény a beesési szöggel szimmetrikus szögben verődik vissza. Ez megmagyarázza, miért látom tehát a tükörben a tükör előtt levő tárgyakat .
Virtuális valóságok
Most leülhetek egyet játszani :) ... hoppá - a játékom egy virtuális világot szimulál, amelyben a karakterem tud mozogni, fordulni ... és igen, ebben a világban is lehetséges tükör, van is benne !!
Lehetséges hogy ez a valóság is mindössze virtuális, valahol egy másik világ "számítógépén" ?
Lehetséges, de mindaddig, míg ebből a valóságból nem tudok kilépni, a fizikai törvényeit nem tudom megszegni, átírni, és mindezek rám hatással vannak, úgy kell vennem, hogy ez legalábbis számomra valós. És a tükröm tulajdonsága, hogy tükrözi a világot nagyon hasznos, hogy betekintést nyerjek olyan helyekre ahová nem látnék ...
No comments:
Post a Comment